לקבלת ייעוץ חינם 24/7 חייגו: 03-9477729

הון עצמי ללקיחת משכנתא

הון עצמי ללקיחת משכנתא

משכנתא היא החלטה גדולה וחשובה עבור כל אחד. לרוב משפחות צעירות מחליטות לבצע רכישה של בית או נכס נדל"ן שיהיה שלהם, לאחר מספר שנים בהם הם נאלצו לעבור בין דירות שכורות. גובה תשלום השכירות החודשית הוא גבוה במיוחד בשנים האחרונות, כך שההעדפה של רוב אותן משפחות הוא להשקיע את סכומי הכסף האלה במשכנתא שהם ייקחו מהבנק לעומת תשלומי שכירות ש"נעלמים".

כל בנק מאפשר לאנשים לקחת משכנתא על פי מסלולי שונים, ובהתאם לגובה ההכנסות של כל אחד. רוב הבנקים יאפשרו לקחת משכנתא רק לאלו שיש ברשותם הון עצמי. ההון העצמי הוא הכסף הזמין שקיים אצל כל אחד, כאשר נכללים סכומי כסף שנמצאים בחסכונות ובקרנות השקעות שונות שיש. סכום זה נחשב כהון עצמי מכיוון שזהו כסף זמין שיכול לשמש את האדם במהלך כל תקופת החזרי המשכנתא.

הון עצמי ללקיחת משכנתא

כמה הון עצמי צריך לפני לקיחת משכנתא

כדי לענות על שאלה זו, צריך להבין מהו שווי הנכס אותו מעוניינים לרכוש. על פי הממוצע הסטטיסטי, משפחות ואנשים זקוקים לרוב למשכנתא בסכום ממוצע של 700 אלף שקל, כך שככל שגובה ההון העצמי הוא גבוה יותר – כך סכום המשכנתא שנלקחת היא נמוכה יותר.

השאיפה של כל אחד היא להיות עם הון עצמי כמה שיותר גבוה, כך שהמשכנתא שתילקח מהבנק תהיה נמוכה ככל האפשר, כך שהתשלום עבור הריביות השונות לא יגרור החזרים ותשלומים גבוהים במיוחד. בנק ישראל מאפשר לבנקים השונים להעניק שיעור מימון לרכישת בית על פי מדדים שונים, לדוגמה אדם או משפחה שרוכשת בית לראשונה בחייה או לחלופין שזו הדירה היחידה, תוכל ליהנות משיעור מימון משכנתא בגובה של 75 אחוז. אך מי שמעוניין לרכוש דירה רק לצורך השקעה, יוכל ליהנות משיעור מימון של 50 אחוז בלבד ובמקרים מסוים אף להגיע ל70%.

איך משיגים הון עצמי

כאמור, הון עצמי גבוה יותר מאפשר לקיחת משכנתא בתנאים והחזרים משתלמים ונמוכים יותר. לכן, מומלץ להשיג כמה שיותר הון עצמי לפני לקיחת משכנתא, כך שגובה ומשך ההחזרים הכספיים לא יהיה לנטל גדול. את ההון העצמי ניתן לחסוך מדי חודש, כך שאם מעוניינים להשקיע את הכסף ברכישת בית ראשון או יחיד, מומלץ להפריש סכומי כסף שונים בתכנית חיסכון משתלמת לצורך צבירה של הון עצמי גדול יותר.

במידה ויש ברשות המשפחה נכס כזה או אחר, ניתן למכור או למשכן אותו, וכך לקבל סכומי כסף גדולים שיוכלו להגדיל את אחוז ההון העצמי. אפשרות נוספת היא להיעזר בבני משפחה קרובים, כך שהם יוכלו לסייע ככל האפשר בסכומי כסף שיגדילו את ההון העצמי ובכך המימון שנלקח מהבנק למשכנתא יהיה נמוך ומשתלם הרבה יותר.

הון עצמי ללקיחת משכנתא

בחירת משכנתא על פי הון עצמי והכנסות

בסופו של דבר, גובה המשכנתא שניתנת מהבנק נקבעת על פי מס' פרמטרים וביניהם גובה ההון העצמי של האדם או המשפחה שזקוקה למשכנתא. הון עצמי גבוה יותר, מאפשר בחירת מסלול משכנתא משתלם ואף קצר יותר, וכך ניתן ליהנות מהחזרי משכנתא הרבה יותר משתלמים ואפשריים במהלך כל התקופה.

גובה ההחזרים החודשיים של המשכנתא נקבע על פי ההכנסות השוטפות, כך שבחירת מסלול עם החזרים גבוהים או נמוכים בהתחלת התקופה הינה קריטית והכרחית ביותר. במקרים בהם ידוע כי סכום כסף גדול צריך להשתחרר מחסכון או קרן השקעות, מומלץ לקחת גם זאת בחשבון כדי להפחית ככל הניתן מתשלומים והחזרי ריביות שעלולים להיות גבוהים במיוחד.

תשואות פיננסים

תשואות פיננסים נוסדה מתוך תחושת שליחות חברתית ורצון עז להעניק ללקוחותיה כלים לניהול כלכלי נכון ולהקנות להם חירות פיננסית אמיתית לניהול משא ומתן מול הבנקים על מנת שיכולו לקבך תנאים טובים יותר למשכנתא בכל הבנקים.
תשואות פיננסים

Latest posts by תשואות פיננסים (see all)

תשואות פיננסים

תשואות פיננסים נוסדה מתוך תחושת שליחות חברתית ורצון עז להעניק ללקוחותיה כלים לניהול כלכלי נכון ולהקנות להם חירות פיננסית אמיתית לניהול משא ומתן מול הבנקים על מנת שיכולו לקבך תנאים טובים יותר למשכנתא בכל הבנקים.

הגיבו

Call Now Button